اطلاعیه مهم : مجموع قراردادهای مشارکت در ساخت و تهاتر تهران بزرگ در 3 ماهه اول سال 1401 از مرز 300.000.000.000.000 ریال گذشت .

6713 امتیاز
5/5

اتفاقی عجیب در بازار مسکن تعداد معاملات نصف شد!

پایگاه خبری املاک و مستغلات تهران بزرگ
امروز ۱۲ /۰۷ /۱۴۰۱

اتفاقی عجیب در بازار مسکن تعداد معاملات نصف شد!

بازار مسکن پایتخت این روزها از تب و تاب افتاده و از ابتدای فصل تابستان به‌تدریج تعداد معاملات افت کرده و در حال حاضر خرید و فروش‌ها به کمتر از نصف ماه پیش رسیده است.

تعداد معاملات نصف شد

به گزارش خبرنگار تهران بزرگ ، با عقب‌نشینی تقاضای سرمایه‌گذاران از بازار مسکن پایتخت، اوضاع خرید و فروش افت کرده و به گفته مشاوران املاک، تعداد معاملات در مقایسه با ماه گذشته تقریبا نصف شده و حتی کمتر از نصف هم رسیده  است؛ آمار غیررسمی هم از رسیدن سرعت رشد قیمت به یک سوم ماه گذشته حکایت دارد.

بازار مسکن شهر تهران پس از دو ماه پررونق، این روزها از تب و تاب افتاده است. واسطه‌های ملکی بیان می‌کنند که از ابتدای تیرماه به تدریج تعداد معاملات افت کرده و در حال حاضر خرید و فروش‌ها به کمتر از نصف خردادماه رسیده است. آگهی‌های ملکی در فضای مجازی نشان دهنده رسیدن رشد قیمت به یک سوم ماه قبل را نشان می‌دهد.

قیمت مسکن در تهران

بنگاه‌داران هم بیان می‌کنند که در تیرماه بازار مسکن به ثبات رسیده است. البته با توجه به آن‌که قیمت‌ها افزایش یافته، نرخ‌ها به قبل از نوسانات اخیر برنگشته است. اما افزایش کمی هم نداشته است. از سوی دیگر هردو طرف عرضه و تقاضا از بازار کنار کشیده‌ شده است. عقب‌گرد بخش قابل توجهی از متعاملین می‌تواند نشانه‌هایی از افت انتظارات تورمی و کاهش اثرگذاری ریسک‌های غیراقتصادی بر بازار مسکن باشد. تقاضای مصرفی از قبل حضور پررنگی در بازار نداشته است. معاملات سرمایه‌ای هم نیز تا حدود زیادی دچار افت شده است. برداشت کارشناسان این است که در صورت کنترل تورم و عدم ایجاد شوک از سوی بازارهای موازی، قیمت مسکن تا پایان سال جاری در وضعیت نسبتا خوب و باثباتی باشد.

خبرهای غیررسمی در حالی میانگین قیمت مسکن شهر  تهران را بیش از ۴۰ میلیون تومان نشان می‌دهند که طبق آمار رسمی بانک مرکزی، قیمت هر متر خانه در خرداد امسال به طور متوسط ۳۹.۴ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۴ و ۳۲.۸ درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات انجام شده در خردادماه حدود ۱۳.۹ هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال 1400 معادل ۳۲.۳ و ۱۷۱.۹ درصد افزایش داشته است.

 

این خبر و مقاله در پایگاه اطلاعاتی املاک تهران بزرگ بایگانی شد/عنوان: اتفاقی عجیب در بازار مسکن تعداد معاملات نصف شد! - استفاده از مفاد و اطلاعات درج شده در این گزارش و مقاله در سایر خبرگزاری ها و پایگاه های رسانه ای با ذکر منبع خبر بلامانع است . تهیه شده توسط بخش ممیزی سند و واحد حقوقی با تلاش های تیم خبرنگاران املاک تهران بزرگ .
آخرین خبرها :

فهرست مطالب

فرم تماس با کارشناسان:

فهرست مطالب