اطلاعیه مهم : مجموع قراردادهای مشارکت در ساخت و تهاتر تهران بزرگ در 3 ماهه اول سال 1401 از مرز 300.000.000.000.000 ریال گذشت .

6713 امتیاز
5/5

برجام و وام مسکن

پایگاه خبری املاک و مستغلات تهران بزرگ
امروز ۰۷ /۰۷ /۱۴۰۱

برجام و وام مسکن

رایج ترین نوع وام خرید مسکن، وام بانک مسکن با اوراق است. با توجه به این که این وام به هر فرد تنها یک بار داده می شود، می‌توان گفت کسانی که این وام را می‌گیرند خانه اولی‌هایی هستند که تقاضایشان مصرفی است و نه سرمایه‌گذاری. از جهتی دیگر ممنوعیت‌هایی بر معاملات تسه‌ها وضع شده است تا معاملات سفته‌بازانه در این بازار به صفر برسد. به همین علت بررسی روند معاملات تسه‌ها می‌تواند نماگر خوبی از تغییرات تقاضای مصرفی در بازار مسکن باشد.

وام مسکن:

سال گذشته وام مسکن به طور کل کارکرد خود را از دست داده و قدرت خرید آن به کمتر از ۷ متر مربع خانه در تهران رسیده بود. آب رفتن ارزش واقعی وام مسکن سیاستگذار را بر آن داشت که سقف این وام را در شهریورماه سال گذشته دو برابر افزایش دهند. به طوری که حداکثر وامی که زوجین تهرانی می‌توانستند دریافت کنند به ۴۸۰ میلیون تومان رسید.

اما از اواسط مردادماه همزمان با داغ شدن مجدد مذاکرات احیای برجام و کاهش جدی انتظارات تورمی، قیمت تسه‌ها هم در مسیر کاهشی قرار گرفته است. به طوری که طی روزهای اخیر اغلب قیمت تسه‌ها منفی بوده است و حتی تا ۱۲۰ هزار تومان هم کاهش یافت که از اوایل خردادماه بی‌سابقه است.

در نهایت هم تسه‌ها که ماه را در کانال ۱۴۰ هزار تومانی آغاز کرده بودند در سطوح کمتر از ۱۲۵ هزار تومان به پایان رساندند که نشان از کاهشی بیش از ۱۰ درصدی قیمت اوراق تسهیلات مسکن دارد. همین افت قیمت تسه‌ها موجب شد تا نرخ سود وام خرید مسکن که اوایل ماه حدود ۲۶.۵ درصد بود در پایان مرداد به حدود ۲۵ درصد کاهش یابد.

این خبر و مقاله در پایگاه اطلاعاتی املاک تهران بزرگ بایگانی شد/عنوان: برجام و وام مسکن - استفاده از مفاد و اطلاعات درج شده در این گزارش و مقاله در سایر خبرگزاری ها و پایگاه های رسانه ای با ذکر منبع خبر بلامانع است . تهیه شده توسط بخش ممیزی سند و واحد حقوقی با تلاش های تیم خبرنگاران املاک تهران بزرگ .
آخرین خبرها :

فهرست مطالب

فرم تماس با کارشناسان: