اطلاعیه مهم : مجموع قراردادهای مشارکت در ساخت و تهاتر تهران بزرگ در 3 ماهه اول سال 1401 از مرز 300.000.000.000.000 ریال گذشت .

6713 امتیاز
5/5

تخلفات مشاوران املاک از چه راه‌هایی قابل پیگیری است؟

پایگاه خبری املاک و مستغلات تهران بزرگ
امروز ۳۱ /۰۶ /۱۴۰۱

تخلفات مشاوران املاک از چه راه‌هایی قابل پیگیری است؟

تخلفات زیادی در حوزه خرید و فروش و اجاره مسکن اتفاق افتاده است و شاید بسیاری از مردم اطلاعی از اینکه برای رسیدگی به هر یک از این تخلفات باید به کجا مراجعه کنند، نداشته باشند و در این زمینه آگاهی نداشتن باعث بروز دردسرها و مشکلاتی برای آنها خواد شد.

اتحادیه مشاوران املاک اصلی‌ترین مرجع رسیدگی به تخلفات بنگاه‌های معاملات ملکی
طبق «قانون اصلاح قانون نظام صنفی کشور» مصوب ۱۳۹۲، رسیدگی به تخلفات صنفی کلیه افراد صنفی به موجب احکام این قانون است بنابراین اصلی‌ترین مرجع رسیدگی به این مشکلات و تخلفات مشاوران املاک، اتحادیه مشاورین املاک می باشد.

شهروندان می‌توانند در صورت تخلف مشاوران املاک به صورت حضوری یا تلفنی از طریق تماس با شماره تلفن ۷۳۳۴ (خط ویژه برای انتقال شکایت) به اتحادیه مشاوران املاک شکایات خود را ثبت کنند. عدم رویت اصل سند و مدارک هویتی متعاملین، عدم اخذ کد رهگیری، دریافت مبلغ اضافی برای کد رهگیری، تنظیم قرارداد صوری، اضافه دریافت و اخذ بیعانه از تخلفات این صنف محسوب می‌شود و هر یک از این تخلفات رویت شد شما شهروندان می توانید شکایت خود را ثبت کنید.

مشاوران املاک چگونه تخلف می کنند

اغلب مشاوران املاک در اجاره و رهن خانه معمولا مبلغ رهن را به اجاره تبدیل می کنند و یک سوم از آن را از هر طرف معامله به صورت جداگانه دریافت می‌کنند. این در حالی است که بر اساس نرخ‌نامه مصوب کمیسیون نظارت بر اصناف و ابلاغیه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به اتحادیه مشاوران مسکن، حق کمیسیون قراردادهای مربوط به خرید و فروش مسکن ۰.۲۵ درصد از مبلغ کل می باشد، در صورت رهن ملک، نیم درصد از کل مبلغ و برای اجاره یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه تعیین شده است. به تمام این نرخ‌ها نیز ۹ درصد مالیات ارزش افزوده پرداخت می‌شود.

این خبر و مقاله در پایگاه اطلاعاتی املاک تهران بزرگ بایگانی شد/عنوان: تخلفات مشاوران املاک از چه راه‌هایی قابل پیگیری است؟ - استفاده از مفاد و اطلاعات درج شده در این گزارش و مقاله در سایر خبرگزاری ها و پایگاه های رسانه ای با ذکر منبع خبر بلامانع است . تهیه شده توسط بخش ممیزی سند و واحد حقوقی با تلاش های تیم خبرنگاران املاک تهران بزرگ .
آخرین خبرها :

فهرست مطالب

فرم تماس با کارشناسان: