اطلاعیه مهم : مجموع قراردادهای مشارکت در ساخت و تهاتر تهران بزرگ در 3 ماهه اول سال 1401 از مرز 300.000.000.000.000 ریال گذشت .

6713 امتیاز
5/5

ثبت رکورد جدید افت ماهانه نقدینگی مسکن

پایگاه خبری املاک و مستغلات تهران بزرگ
امروز ۳۱ /۰۶ /۱۴۰۱

ثبت رکورد جدید افت ماهانه نقدینگی مسکن

براساس داده های بانک مرکزی متوسط متراژ معامله شده در بازار مسکن برابر با 85 متر مربع بوده است. حاصلضرب این رقم در تعداد معاملات و متوسط قیمت معاملات در تهران نشان از روند کاهشی حجم پول جابجا شده در مسکن تهران دارد.

به گزارش تهران بزرگ، هزینه متوسط مسکن تهران در اولین ماه تابستان برابر با 41 میلیون و 705 هزارتومان رقم خورد. این شاخص در مقایسه با ماه قبل رشدی 5.8 درصدی داشته و به این طریق برای سومین ماه متوالی تورم ماهانه مثبت اعلام شده است.

اما نکته ای که مهم است در این ماه روند نقدینگی وارد شده به بازار مسکن تهران است.

روند نقدینگی وارد شده به بازار مسکن تهران:

باتوجه به ثبت 10 هزار و 294 فقره معاملات مسکن در تیر ماه امسال، تقریبا نقدینگی وارد شده به این بازار در ابتدای تابستان برابر با 36 هزار و 491 میلیارد تومان ارزیابی می شود.

در حالی که این شاخص در ماه قبل برابر با 46 هزار و 480 میلیارد تومان به صورت تقریبی حساب شده بود، می توان گفت متغیر پولی مسکن در تیر 1401 افتی 21.5 درصدی را در بعد ماهانه ثبت کرده است.

مقایسه این متغیر در ابتدای تیرماه با مقاطع مشابه خود در سال های گذشته نشان میدهد این بیشترین ریزش ماهانه ارزش کل معاملات مسکن تهران در بازه 5 ساله بوده است.

کاهش نقدینگی وارد شده در بازار:

کاهش نقدینگی وارد شده در این بازار را می توان بیشتر به افت بالای معاملات در مسکن تهران ربط داد. در این مقطع تعداد معاملات افتی 25.8 درصدی داشته که با توجه به رشد قیمت ها می تواند بیشتر به کاهش عرضه در بازار مسکن مرتبط باشد. یا به عبارت دیگر بیشتر بودن تقاضای خرید از عرضه آن در بازار است.

با این حال سطح بالای تعداد معاملات و قیمت متوسط در بازار مسکن موجب شده تا میزان نقدینگی وارد شده به بازار مسکن تهران هنوز در حد بالایی قرار داشته باشد. در سه ماه گذشته این شاخص بیش از 30 هزار میلیارد تومان ثبت شده و رشد نقطه ای آن بالاتر از مرز 100 درصد بوده است.

این خبر و مقاله در پایگاه اطلاعاتی املاک تهران بزرگ بایگانی شد/عنوان: ثبت رکورد جدید افت ماهانه نقدینگی مسکن - استفاده از مفاد و اطلاعات درج شده در این گزارش و مقاله در سایر خبرگزاری ها و پایگاه های رسانه ای با ذکر منبع خبر بلامانع است . تهیه شده توسط بخش ممیزی سند و واحد حقوقی با تلاش های تیم خبرنگاران املاک تهران بزرگ .
آخرین خبرها :

فهرست مطالب

فرم تماس با کارشناسان: