اطلاعیه مهم : مجموع قراردادهای مشارکت در ساخت و تهاتر تهران بزرگ در 3 ماهه اول سال 1401 از مرز 300.000.000.000.000 ریال گذشت .

6713 امتیاز
5/5

سفته‌بازی و افزایش قیمت مسکن

پایگاه خبری املاک و مستغلات تهران بزرگ
امروز ۳۱ /۰۶ /۱۴۰۱

سفته‌بازی و افزایش قیمت مسکن

در اقتصاد، عموما سفته‌بازی پدیده‌ای با مدت زمان کوتاه و بیانگر تلاش برای کسب سود با بهره‌گیری از نوسانات کوتاه‌مدت قیمت دارایی می باشد.

سفته‌بازان و بازار مسکن ایران:

به گزارش تهران بزرگ، بررسی رفتار سفته‌بازان در توضیح پدیده‌های بازار مسکن ایران، بسیار بااهمیت بوده، و بسیاری از شکاف های قیمت که در این بازار رخ می‌دهد نیز حاصل فعالیت مخرب سفته‌بازی در بازار مسکن است.

سفته‌بازان در ابتدای دوره رونق، وارد بازار می‌شوند و از افزایش قیمت‌ها، حداکثر سود را بدست می آورند و با بوجود آمدن نشانه هایی از رکود، به‌سرعت از بازار خارج می‌شوند و سرمایه خود را به بازارهای موازی مسکن همچون بانک، بورس، ارز و طلا منتقل می‌کنند که با این موجب نوسانات قیمت مسکن می شوند.

براساس پژوهشی که صلاح‌الدین منوچهری و علی‌اکبر قلی‌زاده با عنوان «واکنش سفته‌بازی در بازار مسکن به شوک‌های برون‌زا در ایران» انجام داده‌اند و در شماره دوم نشریه پژوهش‌های اقتصادی دانشگاه تربیت‌مدرس اخیرا (اوایل تابستان ۱۴۰۱) منتشر شده، در این پژوهش شاخص سفته‌بازی بازار مسکن در طول دوره ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۸ آمار گیری شده، دلالت بر این موضوع دارد که در طول دوره مورد بررسی، به‌طور میانگین، ۲۰درصد از افزایش قیمت مسکن مربوط به همین سفته‌بازی بوده است.

این خبر و مقاله در پایگاه اطلاعاتی املاک تهران بزرگ بایگانی شد/عنوان: سفته‌بازی و افزایش قیمت مسکن - استفاده از مفاد و اطلاعات درج شده در این گزارش و مقاله در سایر خبرگزاری ها و پایگاه های رسانه ای با ذکر منبع خبر بلامانع است . تهیه شده توسط بخش ممیزی سند و واحد حقوقی با تلاش های تیم خبرنگاران املاک تهران بزرگ .
آخرین خبرها :

فهرست مطالب

فرم تماس با کارشناسان: